Liquidambar styracifluaambroň západní; Altingiaceae – altingiovité

Výška: 9 – 12 m, šířka: 5 – 6 m.

Habitus: Špičatý kuželovitý tvar, později široce vejčitý, uvolněný. Vzrůst: Středně silný, rovný stonek, větve silné, rozprostřené. List: 5 – 7 laločnatý, laloky špičaté, lesklý tmavě zelený, na podzim  žlutě oranžový, červený až hnědě fialový. Květ [V]: Monofonní, samčí zelený, vzpřímené hroty, samičí svěšený, kulový. Plod: Tobolky v kulovitých hlavách, visících na dlouhých stopkách. Požadavky: Hluboká, čerstvá až vlhká půda, bohatá na živiny,  bez zhutnění a vodního kamene; v mládí citlivý na mráz. Použití: Solitérní strom pro zahrady a parky, pouliční strom v neuzavřených oblastech.

Poznámka: Kůra s korkovými pásy, dočasně tolerantní k suchu.

Zajímavost: Z této dřeviny se získává nařezáváním kůry nebo extrakcí z lýka, žlutá, hustá pryskyřice, nazývaná jako Styraxový balzám. Často se využívá v léčitelství pro utlumení kožních, dýchacích, trávicích, gynekologických a psychických obtíží. Z kůry a kořenů se vaří čaje, například proti průjmu a úplavici. Dále se využívá v kosmetice, parfumerii, k aromatizaci sladkostí a tabáku. Pryskyřice slouží i jako vykuřovadlo.

Ambroň západní poskytuje lesklé, těžké a dekorativní dřevo. To slouží k výrobě bytových doplňků, obkladů, nábytku a získává se z něho dýha pro zhotovení překližky. Dále se používá k výrobě papíru, vyrábí se z něho železniční pražce nebo nahrazuje dražší dřeva pro výrobu obrazových rámů. V rámci druhu bylo vyšlechtěno více než 20 kultivarů, lišících se výškou, habitem koruny, tvarem a velikostí listových laloků, podzimním zbarvením listů a odolností proti chladu.

Původ: Severní Amerika, jihovýchodní část.

Stromy a keře, stejně tak ostatní údaje a literatura pocházejí v dobrém obchodu a s laskavým souhlasem

www.lorberg.com

výsadbová tabulka stromu

Liquidambar styraciflua
ambroň západní

Jan Novák
vysazeno březen 2020