Pinus strobusborovice vejmutovka; Pinaceae – borovicovité

Výška: 20 – 25 m, šířka: 8 – 12 m.

Habitus: Kuželovitý, později široce kuželovitý, nepravidelný. Vzrůst: Silný, rovný kmen, rozprostřené větve, hospodárný a volně rozvětvený. List: Jehlice šedozelená, po pěti, měkká, tenká, 5 – 10 cm dlouhá. Květ: Nevýznamný. Plod: Válcovitá hnědá šiška, 8 – 20 cm dlouhá, až 4 cm široká. Požadavky: Tolerantní k půdě, optimální na dobře zásobených a odvodněných zahradních plochách; mrazuvzdorná, náchylná k puchýřové rzi, teplo toleruje. Použití:  Osamělý strom pro individuální a skupinové použití na parkovištích.

Poznámka: Dožívá se až 500 let, ve středoevropských podmínkách až 35 m vysoký, roste poměrně rychle. Vysoké, k zemi zavětvené jehlice až 6 cm dlouhé, šedozelené, uvnitř šedobílé;  r.1923.

Zajímavost: Borovice vejmutovka bývá vysazována jako okrasný strom v parcích a zahradách. Kromě toho je vysazována v hospodářských lesích jako zdroj kvalitního dřeva, které je měkké, lehké, velmi trvanlivé, snadno štípatelné a lehce se obrábí (modelářské dřevo). V Severní Americe se z této borovice využívá stavební a nábytkářské dřevo k výrobě beden, latí a šindelů. Dřevo je také důležitou surovinou pro výrobu celulózy, sirek či tuhých paliv.

Původ: Severní Amerika, východní část, v Evropě kolem roku 1705.

Stromy a keře, stejně tak ostatní údaje a literatura pocházejí v dobrém obchodu a s laskavým souhlasem

www.lorberg.com

výsadbová tabulka stromu

Pinus  strobus
borovice vejmutovka

Jan Novák
vysazeno březen 2020