Chamaecyparis nootkatensis ‚Glauca‘ –  cypřišek nutka ‚Glauca‘; Cupressaceae – cypřišovité

Výška: 15 – 20 m, šířka: 5 – 6 m.

Habitus: Kuželovitý, rovnoměrný. Vzrůst: Silný kmen i silné větve – klesající, hustě a silně převisající. List: Jehlice šupinatá, modrozelená, štiplavá. Květ: Nevýznamný. Plod: Šištice kulatá, nahnědle ojíněná, 1 cm velká, dozrávají v druhém roce.  Požadavky: Tolerantní k půdě, optimální na připravených půdách; obecně nenáročný, velmi mrazuvzdorný. Použití: Samostatné dřevo pro individuální použití v zahradách a parcích.

Poznámka: Pro klima ve městě je vhodný.

Zajímavost: Tento pomalu rostoucí strom má tvrdé a pevné dřevo odolné proti vodě, půdnímu rozkladu i hmyzu. Nalézá využití ve stavebnictví, lodním průmyslu nebo nábytkářství. Dobře se lepí, opracovává i šroubuje a dlouho si drží svou původní barvu i strukturu. Čerstvě nařezané má poněkud nepříjemnou hořkou vůni, která ale časem mizí. Vyrábí se z něj také dřevěné podlahy nebo sauny a vzhledem k schopnosti odolávat kyselinám též obaly na baterie. V domorodých kulturách původních obyvatel Ameriky sloužilo dřevo pro výrobu menších lodí, pádel, nádobí nebo rituálních obličejových masek. Vynikající vlastnosti má jako palivové dřevo, neboť dlouho hoří a dává velký žár. Dřevo je tak odolné, že i sto let starým mrtvým dřevem lze s úspěchem topit.

Cypřišek nutkajský (nutka) je odolnou dřevinou vhodnou do parkových a krajinářských výsadeb nebo vysokých živých plotů a bylo z něho vyšlechtěno velké množství kultivarů.

Původ: Severní Amerika – Aljaška, Britská Kolumbie.

Kultivar a forma: Pravidelně kuželovitý, olistění výrazně modrozelené, drsné, pichlavé; před r. 1900.

Stromy a keře, stejně tak ostatní údaje a literatura pocházejí v dobrém obchodu a s laskavým souhlasem

www.lorberg.com

výsadbová tabulka stromu

Chamaecyparis  nootkatensis ‚Glauca‘
cypřišek nutka ‚Glauca‘

Jan Novák
vysazeno březen 2020