Pseudotsuga menziesii var. caesia – douglaska Menziesova či tisolistá; Pinaceae – borovicovité

Výška: 25 – 35 m, šířka: 10 – 12 m.

Habitus: Kuželovitý, později uvolněný, široký. Vzrůst: Silný souvislý kmen, větve šikmo vzpřímené, později se šíří. List: Jehlice šedozelená, při rozemnutí voní po jablkách – balzámově, 18 – 30 mm, na stromě zůstávají  5 -8  let. Květ: Nevýznamné. Plod: Podlouhlá, cylindrická, světle hnědá šiška. Požadavky: Tolerantní k půdě, optimální na dobře zásobených a odvodněných zahradních půdách;  mrazuvzdorná, na sucho a zhutňování půdy není tolerantní. Použití: Osamělé a skupinové stromy pro větší zahrady a parky, ochrana soukromí a proti větru.

Poznámka: Citlivá na zhutnění povrchu, imise, silniční sůl a suchý vzduch.

Zajímavost: Douglaska poskytuje cenné jádrové dřevo pro dřevozpracující průmysl. Její dřevo se využívá zejména při výrobě nábytku a na venkovní konstrukce. Pro městská a sušší stanoviště se hodí lépe než jedle a mnohé smrky, ale je poměrně náročná na prostor. Hodí se i do skupin a kulisových výsadeb.

Silice z této dřeviny se využívá v aromaterapii pro její antibakteriální účinky, k léčení artritidy a ledvinové asténie. Dále se používá na pleťové a jiné obklady.

Douglaska se dá využít i jako koření, náhražka čaje či kávy, barvivo, hnojivo či insekticid.

Původ: Severní Amerika, stromy tam dorůstají výšky 60 – 100 m, síla kmenu 4 m.

Stromy a keře, stejně tak ostatní údaje a literatura pocházejí v dobrém obchodu a s laskavým souhlasem

www.lorberg.com

výsadbová tabulka stromu

Pseudotsuga menziesii var. caesia
douglaska Menziesova či tisolistá

Jan Novák
vysazeno březen 2020