Juniperus virginiana ‚Glauca‘ – jalovec virginský ‚Glauca‘; Cupressaceae – cypřišovité

Výška: 5 – 9 m,  šířka: 1,5 – 4 m.

Habitus: Sloupcový, kompaktní, později poněkud uvolněný. Vzrůst: Středně silný, větve svislé,  později uvolněné, nepravidelné. List: Jehlice, převažují šupinovité formy. Květ: Nevýznamný. Plod: Bobule podobné šišce, zaoblené, modré a bíle matné, velmi početné, krásně kontrastují s jehlicemi. Požadavky: Nenáročné na půdu, široká amplituda místa, vynikající mrazuvzdornost, osamělé dřevo pro individuální i skupinové použití v zahradách a parcích.

Poznámka: Měl by mít lehký řez v horní části, protože roste velmi volně.

Zajímavost: Nejstarší exemplář byl nalezen v západní Virginii a jeho stáří bylo stanoveno na 940 let. Dřevo jalovce viržinského je lososově červené, vonné a vysoce ceněné. Využitelné je zejména k výrobě nábytku, obkladů, tužek a beden. Z této dřeviny se dají získat silice, které odpuzují moly, dále pak olej, který je využitelný pro kosmetické účely.

Jalovec viržinský je v České republice hojně pěstován jako okrasná dřevina. Z českých botanických zahrad jsou uváděny kultivary ‚Blue Arrow‘, ‚Burkii‘, ‚Canaertii‘, ‚Glauca‘, ‚Grey Owl‘, ‚Hillii‘, ‚Hillspire‘, ‚Kosteri‘, ‚Nana Compacta‘, ‚Pendula‘, ‚Pyramidalis‘, ‚Schottii‘, ‚Skyrocket‘ a ‚Tripartita‘

Původ: Severní Amerika.

Kultivar a forma: Vzrůst robusní, olistění šupinovité, drobné, stříbřitě šedé, uvnitř rostliny i jehlicovité; r 1855.

Stromy a keře, stejně tak ostatní údaje a literatura pocházejí v dobrém obchodu a s laskavým souhlasem

www.lorberg.com

výsadbová tabulka stromu

Juniperus virginiana ‚Glauca‘
jalovec virginský ‚Glauca‘

Jan Novák
vysazeno březen 2020