Abies concolorjedle ojíněná; Pinaceae – borovicovité

Výška: 20 – 25 m, šířka: 7 – 9 m.

Habitus: Zpočátku špičatý kužel, později široká pyramida. Vzrůst: Silný, vodorovné odstávající větve. List: Jehlice, šedo-modrozelené, dlouhé, aromaticky voní. Květ: nevýrazný. Plod: Zpočátku zelené nebo načervenalé, později světle hnědé. Požadavky: Tolerantní k půdě, optimální na čerstvé, bohaté na živiny, hluboké půdy, občas tolerovaná suchost, nejrobustnější ze všech jedlí. Použití: Osamělý strom, pro velké zahrady a parky.

Poznámka: Pro klima ve městech lepší než jiné vhodné jedle. Kořenový systém je podle půdních podmínek mělký a rozprostřený nevyloženě hluboko sahající.

Zajímavost: Tato dřevina má lehké, snadno opracovatelné dřevo, které se používá ve stavebnictví, k výrobě beden, dveří a překližek. V Kalifornii je jedle ojíněná používána jako vánoční stromek především pro své aroma. Existuje mnoho kultivarů, zakrslých a jiných, které se běžně pěstují jako okrasné dřeviny v zahradách a v parcích. Indiáni používali látky z této dřeviny k léčení nejrůznějších zdravotních komplikací. Koupel v odvaru z jehlic se využívala proti revmatismu. Pryskyřice z borky sloužila k léčení řezných ran, vředů a zánětů a využívala se i dokonce jako plomba. Odvar z borky se využíval k léčení tuberkulózy a dalších plicních onemocnění.

Původ: západní severní Amerika.

Stromy a keře, stejně tak ostatní údaje a literatura pocházejí v dobrém obchodu a s laskavým souhlasem

www.lorberg.com

výsadbová tabulka stromu

Abies concolor
jedle ojíněná

Jan Novák
vysazeno březen 2020