Tsuga heterophylla – jedlovec západní; Pinaceae – borovicovité

Výška: 15 – 20 m, šířka: 8 – 10 m.

Habitus: Kónický, koruna úzce kuželovitá s převislým vrcholovým výhonem. Vzrůst: Silný souvislý rovný kmen, větve vodorovné, jejich konce  převislé. List: Jehlice, úzká, mírně vroubkovaná, lesklá  tmavě zelená, na rubu s bílými pruhy. Květ: Nevýznamný. Plod: Oválné, světle až červenohnědé šišky. Požadavky: Dobře odvodněná, svěží, písčitá, na humus a  živiny bohatá půda. Použití: Osamělý strom pro individuální a skupinovou výsadbu v zahradách a parcích.

Poznámka: Vhodná i pro teplá, suchá a větrná místa, dožívá se až 400 let.

Zajímavost: Jedlovec západní je státním stromem státu Washington. Mimo svoji oblast přirozeného výskytu má význam jako okrasná rostlina ve velkých zahradách severozápadní Evropy a Nového Zélandu.

Kambium z této dřeviny je jedlé, může být usušeno a uchováváno nebo používáno ihned. Jemné nové jehličky z této dřeviny mohou být žvýkány nebo použity do hořkého čaje, který má potom větší obsah vitamínu C. Kůra z tohoto stromu má své využití ve vydělávání kůže.

Větve jedlovce západního jsou užívány k zachycení a kulinářské přípravě sledích jiker v době jarního tření v jihovýchodní Aljašce. Kromě snadného zachycení přispívají k daleko výraznější chuti. Tato technika byla převzata z tradičních sběračských technik původních obyvatel Aljašky, zejména od kmene Tlingitů.

Původ: Severní Amerika, oblast západního pobřeží.

Stromy a keře, stejně tak ostatní údaje a literatura pocházejí v dobrém obchodu a s laskavým souhlasem

www.lorberg.com

výsadbová tabulka stromu

Tsuga  heterophylla
jedlovec západní

Jan Novák
vysazeno březen 2020