Liriodendron tulipifera – liliovník tulipánokvětý; Magnoliaceae – šácholanovité

Výška: 18 – 25 m, šířka: 15 – 20 m.

Habitus: Kónický, později  nepravidelně široký ovál. Vzrůst: Rovný, středně silný kmen, větve šikmo vzpřímené, později šikmé. List: 4 – 6 laločnaté, laloky mírně se zužující; svěží zelená, modrozelená a na podzim zlatavě žlutá barva. Květ [V-VI]:  Tulipánovitý, svislý, žlutooranžový. Plod: Kuželovitý, společný. Požadavky: Hluboká, čerstvá až vlhká půda bohatá na živiny, žádné zhutnění půdy, mrazuvzdorný. Použití: Vzorový strom pro velké zahrady a parky, dárce stínu pro nádvoří, které není příliš malé.

Poznámka: Při výsadbě na podzim počkejte, až bude zcela zralý přirozený pokles listů.

Zajímavost: Vědecké rodové jméno Liriodendron pochází z řečtiny a vzniklo spojením slov leirion (lilie) a dendron (strom). Druhové jméno tulipifera je odvozeno od latinského slova tulipa označujícího tulipán, podle podobnosti květů tohoto stromu s květy tulipánu.

V mnoha zemích světa se používá jako okrasná dřevina, obvykle pěstovaná v parcích a v zahradách. V Evropě se pěstuje již od 17. století, v České republice se vyskytuje v mnoha desítkách městských i zámeckých parků. Celá řada jedinců je chráněná jako památné stromy. Vyžaduje hluboké, vlhčí a úživné půdy. Dřevo z tohoto stromu je velmi hodnotné a snadno se zpracovává. V Severní Americe má široké hospodářské využití. Používá se k výrobě nábytku, obkladů, ale i například pro výrobu varhan.

Původ: Severní Amerika, východní část.

Stromy a keře, stejně tak ostatní údaje a literatura pocházejí v dobrém obchodu a s laskavým souhlasem

www.lorberg.com

výsadbová tabulka stromu

Liriodendron tulipifera
Liliovník tulipánokvětý

Jan Novák
vysazeno březen 2020