Juglans nigra – ořešák černý; Juglandaceae – ořešákovité

Výška: 15  – 20 m, šířka: 10 – 15 m.

Habitus: Zaoblený, volný. Vzrůst:  Silný, hlavní větve silné, široce rozrostlé, postupně zužující se. List: Mírně lesklý, tmavě zelený, s nadýchanou chlupatou srstí. Květ [VI]: Žlutozelené jednodílné samčí jehnědy, samičí nazelenalé, kulovité. Plod: Kulovitý, s velkou, velmi silnou skořápkou; brázděné jádro je jedlé, ale těžko stravitelné. Požadavky: Alkalická zahradní půda; teplomilný. Použití: Osamělý strom pro velké zahrady a parky.

Poznámka: V Evropě je pokusně pěstován pro kvalitní dřevo.

Zajímavost: Ořešák černý pochází z východní části USA, odkud byl v 17. století dovezen do Evropy. Na Moravě byl poprvé vysazen v roce 1803 v Lednici, v Čechách v roce 1835 v pražské Královské oboře. V současnosti nejmohutnější exemplář tohoto druhu v Česku roste v zámeckém parku v Kvasicích. V posledních letech se běžně vysazuje v parcích jako ozdobná dřevina. V našich podmínkách je odolný vůči mrazu.

Dřevo je vhodné na dýhy, na korpusy hudebních nástrojů a na piana. Uplatnění najde také v nábytkářském zpracování k výrobě nábytku. Dále je vhodné pro ozdobné podlahy, schody a zábradlí. Mimo jiné je vhodné pro výrobu dřevěných pušek. Po stránce mechanických vlastností je ořešákové dřevo středně pevné a tuhé.

Původ: Severní  Amerika, východní část.

Stromy a keře, stejně tak ostatní údaje a literatura pocházejí v dobrém obchodu a s laskavým souhlasem

www.lorberg.com

výsadbová tabulka stromu

Juglans nigra
ořešák černý

Jan Novák
vysazeno březen 2020