Sequoiadendron giganteum ‚Glaucum‘– sekvojovec obrovský ‚Glaucum‘; Cupressaceae – cypřišovité

Výška: 30 – 40 m, šířka: 8 – 10 m.

Habitus: Špičatý kuželovitý tvar, později zaoblený. Vzrůst: Silný tlustý rovný kmen, větve rovnoměrně, hustě rozvětvené. List: Jehlice sivě namodralá, dvojího druhu – na hlavních výhonech jehlicovitá, 1 – 1,5 cm dlouhá, ostře zašpičatělá a odtávající, na postranních větévkách šedozelená, šupinatá,  3 – 6 mm dlouhá, na stromě vydrží asi 4 roky. Květ: Nevýznamný. Plod: Vejčitá červenohnědá šiška. Požadavky: Normální zahradní půda, optimální je hluboká, středně vlhká i znečištěná půda; v mládí citlivý na mráz. Použití: Vzorový strom pro velké zahrady a parky.

Poznámka: Vhodný pro klima ve vnitřním městě.

Zajímavost: Sekvojovce obrovské se dožívají velice vysokého věku, 2000–3000 let.  Zástupci tohoto druhu dosahují výšky okolo 100 m. Staré stromy mají zpravidla dutý a vyhnilý střed kmene, takže domorodí indiáni v něm nalézali přechodný úkryt před zvěří i nepohodou.

Sekvojovci obrovskému patří prvenství jako nejmohutnějšímu živému organismu na naší planetě. Uvedený primát náleží exempláři s názvem Generál Sherman, který se nachází v Národním parku Sequoia v Kalifornii (USA), je vysoký 83,8 m a obvod jeho kmene měří 31,3 m. Tento gigant obsahuje nyní podle odhadu přes 1500 m³ dřeva a váží okolo 2145 tun.

Původ: Severní Amerika, západní část, hlavně západní svahy Sierra Nevady, kde rostou stromy 80 – 100 m vysoké, s kmeny o průměru 10 – 12 m.

Stromy a keře, stejně tak ostatní údaje a literatura pocházejí v dobrém obchodu a s laskavým souhlasem

www.lorberg.com

výsadbová tabulka stromu

Sequoiadendron giganteum Glaucum
sekvojovec obrovský ‚Glaucum‘

Jan Novák
vysazeno březen 2020