Picea breweriana – smrk Brewerův; Pinaceae – borovicovité

Výška: 7 – 9 m, šířka: 5 – 6 m.

Habitus: Široký, pyramidální. Vzrůst: Středně silný, kmen svislý, větve vodorovně stojící, větvičky silně klesající. List: Jehlice leskle zelená, s několika bílými pruhy. Květ: Nevýznamný. Plod: Válcovité hnědé šišky. Požadavky: Normální, živinami dostatečně zásobená, propustná zahradní půda. Použití: Jeden z nejkrásnějších smrků pro jednotlivé porosty ve větších a vřesových zahradách.

Poznámka: Odolný vůči tlaku kořenů, naprosto kompatibilní s řezem, roste pomalu, 30 letí jedinci jsou často jen pod 5 m vysocí. Potřebuje několik let, než vytvoří stabilní vrchol a začne dorůstat do krásy.

Zajímavost: Smrk Brewerův (Picea breweriana) byl pojmenován po americkém botanikovi Williamu Henry Brewerovi, který druh poprvé v přírodě našel. Tento druh se volně vyskytuje prakticky jen v jednom údolí na několika místech v pohoří Siskiyou, což je v blízkosti pramenů řeky Illinois v Kalifornii (USA) a zároveň je pleistocenním reliktem. Dřevo je těžké, světle hnědé a lesklé. Kvůli velké vzácnosti dřeviny však není hospodářsky využívané. Využívá se solitérně i do skupinových výsadeb parků a větších zahrad.

Původ: Severní Amerika, jihozápadní část.

Stromy a keře, stejně tak ostatní údaje a literatura pocházejí v dobrém obchodu a s laskavým souhlasem

www.lorberg.com

výsadbová tabulka stromu

Picea  breweriana
smrk Brewerův

Jan Novák
vysazeno březen 2020