Taxodium distichum – tisovec dvouřadý; Taxodiaceae – tisovcovité

Výška: 20 – 30 m, šířka: 8 – 10 m.

Habitus: Koruna v mládí pravidelně kuželovitá,  později je širší, vždy lehce svěšená až péřovitě načechraná. Vzrůst: Středně silný, kmen statný, v bazální části nápadně kuželovitě ztlustlý a nahoru ztenčený. List: Světle zelený, střídavý, s krátkými výhonky, opadává, na podzim červenohnědý. Květ: Nevýznamný. Plod: Zaoblené hnědé šišky. Požadavky: Dobře odvodněné, vlhké až mokré, ale také sušší půdy; mrazuvzdorný, ale v mládí na mráz citlivý, vápnu se vyhýbající. Použití: Strom solitér pro velké zahrady a parky, zejména ve vlhkém prostředí.

Poznámka: Citlivý na zhutnění povrchu, v bažinatém terénu vyrůstají kolem kmene ze země kůlové dýchací kořeny.

Zajímavost: Dřevo tisovce dvouřadého je žádanou surovinou, jeho jádro bývá černočervené a běl bílá nebo žlutavá. Je měkké, snadno se opracovává, nesesychá a je odolné vůči hmyzu i hnilobě. Dřevo je vhodné pro venkovní použití na stavbu domů, zahradní nábytek, kůly na oplocení, konstrukce stojící ve vodě, stavbu lodí i výrobu šindelů na střechy. Vyrábí se z něho též podlahy, nábytek i další vybavení. Stromy se vysazují jako okrasné a často se využívají k zalesnění bažinatých oblastí.

Původ: Severní  Amerika,  jihovýchodní část;  na domácích stanovištích se věk nejstarších jedinců pohybuje mezi 700 – 1200 lety.

Stromy a keře, stejně tak ostatní údaje a literatura pocházejí v dobrém obchodu a s laskavým souhlasem

www.lorberg.com

výsadbová tabulka stromu

Taxodium distichum
tisovec dvouřadý

Jan Novák
vysazeno březen 2020